С напредването на възрастта тялото ни започва да работи по различен начин и нормата за кръвните показатели се променя - такъв параметър, който често се променя с времето, са нивата на кръвната захар.
Определението за неговите „нормални“ нива на може да зависи от различни фактори, включително начин на живот, генетика и дори климат. Нормалните нива на този показател имат стандарти, но те могат леко да варират в зависимост от различни фактори, включително възрастта.
Норма за кръвната захар над 60 години
Нормите от 3,3-5,5 mmol/l са средни и са специално за хора на възраст 14-60 години, според изданието The Health Site. При децата процентите са малко по-ниски, а при възрастните хора по-високи.
За различните възрасти нормата е следната:
- за новородени - 2,8-4,4;
- при деца под 14 години - 3,3-5,6;
- при лица 14-60 години - 3,3-5,5;
- в напреднала възраст (60-90 години) - 4,6-6,4;
- в много напреднала възраст (над 90 години) - 4,2-6,7 mmol/l.
Учени: Тази билка сваля килограмите, захарта и холестерола
Независимо от вида на заболяването, дори на празен стомах нивото на глюкозата в кръвта ще бъде по-високо от нормалното. Ако изследваната кръв е взета от пръст, тогава стойностите трябва да са над 6,1 mmol/l; за кръв от вена - над 7 mmol/l.
Роля на глюкозата кръвта
Глюкозата е основният източник на енергия за клетките, тя е гориво за нормалното функциониране на всички органи и системи на човешкото тяло. Нивото на кръвната захар е доста лабилен показател, но в тялото на здрави хора този показател се поддържа в доста тесен диапазон и рядко пада под 2,5 mmol / l и се повишава над 8 mmol / l (дори веднага след хранене). Специален хормонален механизъм поддържа необходимото ниво на глюкоза в кръвта.
Глюкозата влиза в тялото с храната. Храната се разгражда в стомашно-чревния тракт, след което глюкозата се абсорбира в кръвта. За да влезе глюкозата в клетката, е необходим инсулин. Този хормон се произвежда в специални клетки на панкреаса и повишава пропускливостта на клетъчните мембрани за глюкоза. Ако клетките на панкреаса не произвеждат достатъчно инсулин или клетките на тялото вече не приемат инсулин, тогава глюкозата остава в кръвта. В този случай клетките на органите и тъканите не получават енергия и „гладуват“.
Ако глюкозата влезе в тялото в излишък, тя се трансформира в енергийни резерви. Глюкозата се превръща в гликоген - подвижен резерв от въглехидрати в тялото, който се съдържа в черния дроб и мускулите. Черният дроб на възрастен съдържа
запас от глюкоза под формата на гликоген, достатъчен за поддържане на нормални нива на кръвната захар в продължение на 24 часа след последното хранене. При децата в предучилищна възраст гликогенът се задържа 12 часа или по-малко. Ако запасите от гликоген вече са достатъчно големи, тогава глюкозата започва да се превръща в мазнини.
При пълна липса на въглехидрати в храната (по време на гладуване или диети без въглехидрати) глюкозата се образува в тялото от мазнини, протеини и по време на разграждането на гликогена. Повишаването на нивата на кръвната глюкоза възниква под въздействието на няколко хормона: глюкагон, произвеждан от клетките на панкреаса; надбъбречни хормони; хормони на растежа на хипофизата и хормони на щитовидната жлеза.
Ако имате висока кръвна захар – това са първите 2 симптома
Важно: Статията е единствено с информативна цел! Тя не замества консултацията с лекар, както и балансираното хранене.